Honour Board

 

Samford Valley Target Archers Honour Board

 

 

Life Members

Ronald Tucker, 1954
Thomas Hannay OAM, 1968
Hilary Chessher MBE, 1989
Shirley Chessher, 1989
Brian Hagaman, 2009
Alison Hagaman, 2014

 

 

Outstanding Service Awards

Evan Fisher, 2012
Patrick Barden, 2012
David Arrowsmith, 2012
Patrick Barden, 2017
David Arrowsmith, 2017

 

 

Overseas Representation

 

 

Committee Members and Office Bearers

 

2019-2020
Management Committee
President – Brian Hagaman
Vice President – Nick Horley
Secretary – Evan Fisher
Treasurer – Alison Hagaman
General Positions – Bruce Symes & Craig Glasby

Appointed Officials
Club Coach – Alison Hagaman
Member Protection – Bruce Symes & Alison Hagaman
Publicity Officer – Evan Fisher
Webmaster & Content – Grant Crawley & Bronwyn Healing
OzBow Coordinators – Dave Barwick, Bronwyn Healing & Taymon Kenton-Smith
Field Captain – Bruce Symes
Recorder – Bronwyn Healing, Mark Bradley/Robin McMillan & Scott Hagaman
Equipment Officer – Dave Arrowsmith

 

2018
Management Committee
President – Brian Hagaman
Vice President – Nick Horley
Secretary – Evan Fisher
Treasurer – Alison Hagaman
General Positions – Bruce Symes & Craig Glasby

Appointed Officials
Club Coach – Alison Hagaman
Member Protection – Bruce Symes & Alison Hagaman
Publicity Officer – Evan Fisher
Webmaster & Content – Grant Crawley & Bronwyn Healing
OzBow Coordinators – Dave Barwick & Bronwyn Healing
Field Captain – Bruce Symes
Recorder – Bronwyn Healing, Mark Bradley & Scott Hagaman
Equipment Officer – Dave Arrowsmith

2017
Management Committee
President – Brian Hagaman
Vice President – Nick Horley
Secretary – Evan Fisher
Treasurer – Alison Hagaman
General Positions – Bruce Symes & Michael Schilling

Appointed Officials
Club Coach – Alison Hagaman
Member Protection – Bruce Symes & Alison Hagaman
Publicity Officer – Evan Fisher
Webmaster & Content – Grant Crawley & Bronwyn Healing
OzBow Coordinators – Dave Barwick & Bronwyn Healing
Field Captain – Bruce Symes
Recorder – Paul O’Brien
Equipment Officer – Dave Arrowsmith

 

Judges

IJ = International Judge
IJC = International Judge Candidate
CJ = Continental Judge
NJ = National Judge
NJC = National Judge Candidate

 

2018-2020
Alison Hagaman – IJC CJ NJ
Brian Hagaman – CJ NJ
Mark Logan – NJ
Bruce Symes – NJ
Peter Clark – NJ

2017
Alison Hagaman – IJC CJ NJ
Brian Hagaman – CJ NJ
Mark Logan – NJ
Bruce Symes – NJC
Peter Clark – NJC

2016
Alison Hagaman – IJC CJ NJ
Brian Hagaman – CJ NJ
Mark Logan – NJ

 

2015
Alison Hagaman – CJ NJ
Brian Hagaman – CJ NJ
Mark Logan – NJ

2014
Alison Hagaman – NJ
Brian Hagaman – NJ
Mark Logan – NJ

2013
Alison Hagaman – NJ
Brian Hagaman – NJ
Mark Logan – NJ

 

2012
Alison Hagaman – NJ
Brian Hagaman – NJ
Mark Logan – NJ

2011
Alison Hagaman – NJ
Brian Hagaman – NJ
Mark Logan – NJ

 

 

Club Champions
Ron Tucker Tournament

2019
Matthew Clark – 1st
Scott Hagaman – 2nd
Trevor Clark – 3rd

 

2018
Matthew Clark – 1st
Scott Hagaman – 2nd
Trevor Clark – 3rd

 

Most Improved/Encouragement Award

2018
Matthew Clark

 

Champions 2019
Compound

2019 Club Target Champions
Trevor Clark – 1st
Matthew Clark – 2nd
Tristan Barrett – 3rd

2019 Club Clout Champions
Matthew Clark – 1st
Peter Clark – 2nd
Tevor Clark – 3rd

2019 Club Short Range Champions
Matthew Clark – 1st
Darren Brack – 2nd
Scott Hagaman – 3rd

2019 Club Indoor Champions
Scott Hagaman – 1st
Darren Brack – 2nd
Peter Clark – 3rd

2019 Club Field Champions
Matthew Clark – 1st
Madelaine Ferris – 2nd
Darren Brack – 3rd

2019 Club Indoor Matchplay Champions
Scott Hagaman – 1st
Darren Brack – 2nd
Frans Roodt – 3rd

 

Recurve

2019 Club Target Champions
James Palmer – 1st
Andy Woodhouse – 2nd
Bronwyn Healing – 3rd

2019 Club Clout Champions
Bronwyn Healing – 1st
Emma Crouch – 2nd
James Palmer – 3rd

2019 Club Short Range Champions
Clay Nimmo – 1st
Emma Crouch – 2nd
Michael Schilling – 3rd

2019 Club Indoor Champions
Emma Crouch – 1st
Craig Glasby – 2nd
James Palmer – 3rd

2019 Club Field Champions
Kynan Schilling – 1st
Clay Nimmo – 2nd
Bronwyn Healing – 3rd

2019 Club Indoor Matchplay Champions
Emma Crouch – 1st
Frans Roodt – 2nd
James Palmer – 3rd

 

Longbow

2019 Club Target Champions
Brian Hagaman – 1st
– 2nd
– 3rd

2019 Club Clout Champions
Mark Bradley – 1st
Grant Crawley – 2nd
– 3rd

2019 Club Short Range Champions
Brian Hagaman – 1st
Sandra Dunstan – 2nd
Matthew Nimmo – 3rd

2019 Club Indoor Champions
Emma Crouch – 1st
Michael Schilling – 2nd
Brian Hagaman – 3rd

 

Barebow Recurve

2019 Club Target Champions
Gregory Jackson – 1st
Matthew Nimmo – 2nd
Julie Parry – 3rd

2019 Club Clout Champions
Matthew Nimmo – 1st
Clay Nimmo – 2nd
David Arrowsmith – 3rd

2019 Club Short Range Champions
Gregory Jackson – 1st
Matthew Nimmo – 2nd
David Arrowsmith – 3rd

2019 Club Indoor Champions
Frans Roodt – 1st
Matthew Nimmo – 2nd
Julie Parry – 3rd

2019 Club Field Champions
Matthew Nimmo – 1st
Alex Given – 2nd
– 3rd

 

Champions 2018
Compound

2018 Club Target Champions
Matthew Clark – 1st
Scott Hagaman – 2nd
Darren Brack – 3rd

2018 Club Clout Champions
Matthew Clark – 1st
Patrick Barden – 2nd
Tevor Clark – 3rd

2018 Club Short Range Champions
Matthew Clark – 1st
Scott Hagaman – 2nd
Frans Roodt – 3rd

2018 Club Indoor Champions
Scott Hagaman – 1st
Frans Roodt – 2nd
Angela Murphy – 3rd

2018 Club Indoor Matchplay Champions
Scott Hagaman – 1st
Darren Brack – 2nd
Trevor Clark – 3rd

 

Recurve

2018 Club Target Champions
Michael Schilling – 1st
James Palmer – 2nd
Mark Bradley – 3rd

2018 Club Clout Champions
James Palmer – 1st
Bronwyn Healing – 2nd
Matthew Nimmo – 3rd

2018 Club Short Range Champions
Michael Schilling – 1st
Bronwyn Healing – 2nd
David Barwick – 3rd

2018 Club Indoor Champions
Michael Schilling – 1st
Judith Symes – 2nd
David Barwick – 3rd

2018 Club Indoor Matchplay Champions
Michael Schilling – 1st
Craig Glasby – 2nd
Emma Crouch – 3rd

 

Longbow

2018 Club Target Champions
Brian Hagaman – 1st
Michael Schilling – 2nd
David Arrowsmith – 3rd

2018 Club Clout Champions
David Arrowsmith – 1st
Grant Crawley – 2nd
Mark Bradley – 3rd

2018 Club Short Range Champions
David Arrowsmith – 1st
Brian Hagaman – 2nd
Paul Fruhwirth – 3rd

 

Champions 2017 and earlier
Compound

2017
Frans Roodt – 1st
Luke Schmidt – 2nd
Tristan Barrett – 3rd

2016
Tristan Barrett – 1st
Scott Hagaman – 2nd
Nick Horley – 3rd

2015
Frans Roodt – 1st
Nick Horley – 2nd
Scott Hagaman – 3rd

2014
Nick Horley – 1st
Karl Reichel – 2nd
Scott Hagaman – 3rd

2013
Nick Horley – 1st
Scott Hagaman – 2nd
Hayden Millis – 3rd

2012
Frans Roodt – 1st
Nick Horley – 2nd
Scott Hagaman – 3rd

 

Recurve

2017
Gregory Jackson – 1st
Bronwyn Healing – 2nd
Paul O’Brien – 3rd

2016
Emilia Paton – 1st
Gregory Jackson – 2nd
Andrew McIntyre – 3rd

2015
Emilia Paton – 1st
David Barwick – 2nd
Patrick Barden – 3rd

2014
Maddison Stuart – 1st
Michael Schilling – 2nd
Paul O’Brien – 3rd

2013
Kynan Schilling – 1st
Robert Thompson – 2nd
Paul O’Brien – 3rd

2012
Kynan Schilling – 1st
Maddison Stuart – 2nd
Michael Schilling – 3rd

 

Longbow

2017
David Barwick – 1st
Michael Schilling – 2nd
Neroli Roocke – 3rd

2016
Michael Schilling – 1st
Neroli Roocke – 2nd
Gregory Jackson – 3rd

2015
David Arrowsmith – 1st
Michael Schilling – 2nd
Matthew Powell – 3rd

2014
Matthew Powell – 1st
David Arrowsmith – 2nd
Gregory Jackson – 3rd

2013
Nathan Barden – 1st
David Arrowsmith – 2nd
Matthew Powell – 3rd

2012
Gregory Jackson – 1st
Michael Schilling – 2nd
Maddison Stuart – 3rd